Nakúp ešte za 23,50€
a dopravu máš zadarmo
Počas roka si pravidelne robievam prievan v šatníku. Otvorím dvere na skrini a vyhodnocujem, vyberám, triedim, ukladám naspäť a darujem oblečenie a doplnky, ktoré už nenosím. Je to pre mňa terapeutická záležitosť. Veď sa to aj hovorieva – spravte si poriadok vo svojej domácnosti, upracete si aj v hlave. Teda, aspoň ja to tak mám.
Pri triedení doplnkov otvorím šperkovnicu a ako som už nedávno spomínala, veľa tam toho nie je. Pár retiazok, ktoré som dostala na sviatky a jedny veľmi drahé a príliš veľké náušnice, ktoré nosím len na výnimočné príležitosti. K tomu ešte dva korálkové náramky, ktoré som si naposledy vyrobila. Och a ešte, jedny malé kruhové náušnice ktoré nosím deň čo deň. Chytím si náušničku malú na uchu. Kiežby som mala viac pekných farebných náušničiek pomyslím si a zatváram šperkovnicu. Nič z nej nevyhadzujem, no už teraz viem, že niečo pribudne.
Ešte nikdy som si sama nevyrábala náušnice. Chcelo by to niečo farebné a zaujímavé, ale zároveň aby sa dali náušnice pohodlne nosiť aj celý deň. Keďže som v tejto sfére nováčikom, začne pekne od začiatku. Zdá sami, že liatie farieb do bižutérnych lôžok môže byť jednoduché a rýchle, na začiatok. Preto si najprv zistím na internete, akú techniku na to mám používať.
Po nasatí informácií z internetu k tejto technike už viem, že budem používať techniku zalievania živice do kovových komponentov – lôžok. Pri práci so živicou musím vedieť najprv odhadnúť množstvo živice, ktoré budem potrebovať. Ak nalievam živicu do veľkej a hlbokej formy, bude lepšie použiť takú, ktorá tuhne na vzduchu. Ak ale ak idem vyrábať iba malé veci ako náušnice, stačí mi použiť živicu vytvrdzovanú UV svetlom.
Od toho sa moja práca odrazí. Na náušnice teda použijem UV živicu, ktorá sa pod UV svetlom z led-lampičky premení na tvrdý predmet behom niekoľkých sekúnd. Môžem ju zaliať rovno do kovového lôžka, alebo si v silikónovej forme odlejem malé živicové kabošony, ktoré potom do lôžka vložím a nalepím. Ale prečo si to komplikovať? Zostanem ja len pri lôžkach.
Živica vytvrdzovaná UV svetlom má jednu podmienku. Je potrebné pracovať vo vrstvách. Vrstvy musia byť tenšie a priehľadné, aby cez ne UV svetlo pekne prešlo, inak sa živica nevytvrdí a celá práca vyjde na zmar.
Vedeli ste, že živicou je možné zalievať usušené kvety, fotky vašich najdrahších alebo ju zafarbiť? Na farbenie živice slúžia napríklad Mica prášky alebo pigmenty, no pokojne do nej môžu ísť aj glitre. Pri farbení je potrebné dať si pozor, ak je živica založená na alkoholovom základe, zafarbiť ju môžem iba alkoholovými farbami, ako je napríklad Media Ink značky Pentart. To je dobre vedieť.
To je k technike všetko? Nechce sa mi veriť. Ešte raz si od prekvapenia prečítam návody na internete a radostne poskočím. Ide sa do toho.
Náušnice zo živice si môžem vyrobiť pomocou krištáľovej živice alebo UV živice. Ako som už spomínala, obe majú svoje odlišnosti. Krištáľová živica sa využíva pri tvorbe väčších odliatkov, no nemusí to byť pravidlom. Pri krištáľovej živici rátame s väčším množstvom, pretože je to dvojzložkový produkt, ktorý sa zmieša dokopy a ten sa následne farbí a odlieva. Dá sa samozrejme použiť aj na tvorbu náušníc, nanešťastie sa pri odlievaní malých kúskov ťažko odhaduje množstvo, ktoré bude tvorca potrebovať, preto by som mohla vyrobiť naraz viac párov náušníc a živicu minúť. Krištáľová živica schne na vzduchu približne 12 hodín na zatvrdnutie povrchu a 24 hodín až do úplného vytvrdnutia.
UV živica je podľa mňa na odlievanie náušničiek vhodnejšia. Nemusím nič merať, odhadovať, je to naozaj jednoduchá práca. Živica je v praktickom balení a hneď pripravená na použitie. Jednoducho ju nanesiem kam treba v tenkej vrstve. Pri UV živici je lepšie pracovať vo vrstvách a s priehľadnosťou živice, kvôli vytvrdzovaniu. UV živica sa vytvrdzuje UV svetlom z led-lampičky, do niekoľkých sekúnd je úplne vytvrdená. Preto je potrebné, aby svetlo cez vrstvu živice mohlo pohodlne prejsť. Môžem si vybrať medzi: UV živicou na vytvorenie tvrdých odliatkov s názvom HARD, alebo UV živicou Soft, ktorej vytvrdené odliatky sa dajú ďalej ohýbať a majú gumovitú štruktúru. Keďže náušnice musia odolať času, použijem živicu, ktorá vytvrdne do úplne pevnej podoby a vyzerá ako sklo.
Živicu je možné zafarbiť. Pri farbení existuje pravidlo, že do živice sa nesmie pridať viac ako 2 alebo 3 kvapky farbiva, inak sa živica príliš rozriedi a stratí svoje vlastnosti. Iným slovom, celé by som to pokazila. Preto na to idem radšej postupne a pomenej, ako robiť všetko od začiatku. Farbenie je tiež založené na miešaní rovnakých produktov. Dôležité teda je, miešať produkty s rovnakými atribútmi. Ak je živica založená na alkoholovom základe, budem ju zafarbovať alkoholovými atramentami Media Ink, tekutými farbivami priamo určenými na farbenie živice Resin Tint alebo Dye solution. Tým získa živica jednoliatu farbu, alebo v nej bude vidieť mramorovanie – miešanie sa viacerých farieb dokopy.
Do živice je možné na ozvláštnenie pridávať aj Mica prášky a vytvoriť perleťový efekt. Krásne vyzerajú v živici aj metalické kovové plátky alebo vločky. V neposlednom rade sa živica dá ozvláštniť aj glitrami. Hmm, čo si len vyberiem? Táto technika ponúka tak veľa možností.
Posledná a nemenej dôležitá vec na koniec, je základ, do ktorého budeme živicu odlievať. Na to nám najlepšie poslúžia kovové komponenty – lôžka. Sú to kovové prívesky alebo prstene a náušnice, ktoré obsahujú miesto s vyvýšenými okrajmi, kam sa živica leje alebo vkladajú kabošony. Vyberiem si také, ktoré sa len napichnú do ucha, ale ja také, čo sa dajú zavesiť. Veď teraz nemám takmer žiadne náušnice, tak nech mám čo nosiť.
Náušnice zo živice majú naozaj jednoduchý postup výroby. Nebudem predbiehať, poďme na to.
Najhlavnejšie produkty, bez ktorých by som si náušnice nemohla vyrobiť sú: UV živica s aplikátorom na hrote, led-lampa s UV svetlom, mikroperličky, ružové kamienky na mozaiku, metalické vločky v rôznych farbách, pinzeta, alkoholový prípravok a hygienické utierky, gumené rukavice a samozrejme lôžka.
Pracovné miesto si tiež pripravujem v prvom kroku a to tak, že na pevný základ, v mojom prípade stôl, si položím biely látkový obrus. Ak by mi naň napadali mikroperličky, nič to, iba ich vytrasiem alebo pozbieram za pomoci papierovej lepiacej pásky. Pri tvorbe náušníc zo živice potrebujem aj pevný kovový stojan, aby boli lôžka v rovine. Živica je tekutina, a aj keď je dosť hustá, rozlieva sa, takže stojan na vytvorenie rovného podkladu potrebujem. Pri práci so živicou zdôrazňujem – použite rukavice. Ja som si ich najprv nedala a bola som celá lepkavá. Mám pri sebe aj staršie tričko ako ochranný odev, keby náhodou.
Prácu so živicou nezačínam bez toho, aby som si vyčistila celé lôžko a pre istotu aj napichovaciu časť alkoholovým prípravkom. Nastriekam si z neho na utierku a poriadne vyutieram vnútro lôžka, okraje tak isto z vnútra aj zvonku, a nakoniec prejdem zapínaciu a napichovaciu časť a uložím náušnicu naspäť do stojana.
Ak by som lôžka vopred nevyčistila a neodmastila, živica by na ne nepriľnula poriadne a hrozilo by, že sa výplň náušníc pokazí. Alkoholový prípravok na čistenie a odmastenie je hotový zázrak, urobí veľa. Je dobré, mať ho pri tvorení po ruke.
Základ náušníc tvorí očistené lôžko na zavesenie, ktoré v tomto kroku začneme plniť živicou. Prvá vrstva UV živice slúži ako akési lepidlo, na ktoré sa nám nalepia metalické vločky, mikroperličky, alebo glitre. Takže nanášam len dve kvapky živice, a malým kúskom drevenej špachtličky, silikónovým štetcom alebo ostrou špajdľou, roztiahneme živicu po celom vnútri lôžka – aj po bokoch. Stačí tenká vrstva.
Malý tip: Výhodou UV živice je, že sa v nej tvorí len veľmi malé množstvo vzduchových bubliniek. Tie sú v živici stále viac-menej nežiadúce, no dajú sa použiť aj ako umelecký zámer. Ako sa zbaviť bubliniek v živici? Roztlačím ich ostrým hrotom špajdle, skúsim ich rozpichnúť pinzetou, alebo môžem povrch živice zahriať a opáliť zapaľovačom. Vtedy by mali prasknúť samé.
Pri vkladaní fotky, hustej vrstvy glitrov alebo pri použití metalickej fólie by som ako podklad zvolila radšej buď silné lepidlo (ako napríklad Express glue), alebo lepidlo na metalické plátky. Tam mi môže teoretický hroziť, že prekryjem celú plochu hrubou vrstvou a zamedzím priehľadnosti. Ak by tam ako podklad bola UV živica, nedostalo by sa k nej UV svetlo a nevytvrdla by.
Do jemnej vrstvy živice, pokiaľ je stále tekutá a nestvrdnutá, môžem vkladať, čo sa mi najviac páči. A teraz príde rozhodovanie, ako všetko skombinovať, aby náušnice boli použiteľné k rôznym typom a farbám oblečenia. Chvíľu popremýšľam, čo mám v šatníku. Už to mám. Poďme do ružovej a žltej. Vyberiem si teda metalické vločky v odtieni Pluto žltá a v odtieni Eris ružová. Použijem tenkú pinzetu a malé vločky vkladám do živice. Jemne ich tam pritlačím.
Keď som spokojná s uložením metalických vločiek a viem si predstaviť, ako takéto náušničky nosím, použijem UV lampu a živicu vytvrdím. Robí sa to neprestajným svietením na miesto, kde je živica, počas 2 minút. Potom prstom bez rukavíc vyskúšam, či sa živica nelepí. Ak sa nelepí, je to v poriadku a živica vytvrdla, no ak sa stále lepí, je potrebné vo vytvrdzovaní pokračovať.
Tento spôsob je možné opakovať dovtedy, kým náušnice nebudú vyzerať tak, ako si ich predstavujem. Je dôležité pracovať v tenkých vrstvách, preto na vytvrdnutú živicu znovu kvapnem tekutú živicu, povkladám do nej ďalšie vločky. Potom ju vytvrdím. Živicu na vrch pridávam dovtedy, pokým sa nad lôžkom nevytvorí vypuklina. Tá celé lôžko krásne zacelí a náušnica je dokončená.
Čo poviete na výsledok môjho tvorenia? Tieto náušnice podľa mňa vyzerajú nádherne. Žiarivé farby a vysoký lesk, to je to čo som očakávala. Náušnice zo živice majú takmer všetky farby dúhy. Určite sa budú hodiť ku každému kúsku oblečenia, ktoré si vyberiem. Paráda.
Vytvorila som si náušnice viacerých typov, aby sa moja šperkovnica naplnila. Nech si môžem striedať náušnice aj častejšie.
Na žlté napichovačky som použila malé štvorcové napichovacie lôžko, Uv živicu a Uv svetlo, žlté metalické vločky, a mikroperličky v odtieňoch zlatá a šampanské.
Modré náušnice alá Morská panna sú spojením UV živice a UV svetla s metalickými vločkami v odtieni uránová modrá a mikroperličiek v odtieni ružová, mätová a modrá.
Posledné - štvorcové visiace náušnice – som vytvorila za pomoci UV živice a UV svetla a štvorcových mozaikových kamienkov vo fialovej farbe a zlatých mikroperličiek.
Po vyskúšaní si celého postupu tvorby viem dve veci.
Prvou je, že práca so živicou, teda aspoň s touto UV živicou, vôbec nie je ťažká. Samotné nalievanie živice je uľahčené tým, že fľaštička má praktický aplikátor. Fľašku stačí stlačiť a živica sa pomaly leje.
Druhou vecou, ktorú som sa naučila je, že tu naozaj záleží na detailoch. Mohla by sme povedať, že je to „pipľačka“. Zabávate sa s tým, aby bola živica rovnomerne rozmiestnená na každom mieste, potom potrebujete dobré oči aby ste videli, čo kde dávate, chvíľu sa tešíte z farebnosti, ktorú si do náušníc vnášate mikroperličkami alebo metalickými vločkami, no potom zas musíte precízne nanášať živicu a čakať kým sa vytvrdí. To mi moc neznie ako zábava pre deti.
Preto prácu so živicou a tvorenie s deťmi radšej neodporúčam. Tu je potrebná zručnosť, trpezlivosť a určité plánovanie vopred a myslím si, že to je presný opak detskej spontánnosti.
Ak by ste predsa chceli deti zahrnúť do procesu tvorby náušníc zo živice, odporúčame si zobrať na pomoc staršie deti, školákov, ktorým spravíte aspoň dozor. Najmenšie deti vám môžu pomôcť s výberom farieb alebo vzorov, natrhať kvietky, ktoré si potom vylisujete a vysušíte. Ja som s mojou dcérou tentokrát netvorila. Spravila som si počas voľnej chvíľky malé terapeutické živicové tvorenie pre seba.
Tvorili ste s nami, creActívci?
Ako vám náušnice zo živice vyšli? My sa tými našimi budeme pýšiť všade. Sú krásne, ligotavé a lesklé. V horúcom letnom počasí zdvihneme vlasy do copov a ukážeme ligotavé ušká. Čo vy na to?
Ja a tím creActive budeme radi, ak s nami budete zdieľať vaše postrehy a názory, prípadne fotky vašich výtvorov a finálnych projektov. Ukážte nám ako dopadlo vaše tvorenie, prípadne nám napíšte, aké techniky ste použili vy, ktorý zo spomínaných produktov ste si obľúbili, alebo nám dajte tipy a triky, ktoré som doteraz nespomenula. Naučme sa niečo nové navzájom 😊
Na záver nám všetkým želám, nech sme kreatívni a aktívni.
S pozdravom
Viki z tímu creActive