Filter

Zoradiť podľa

15,76 €
SKLADOM ks

Aj vy ste sa radi hrali ako deti s plastelínou? Vaľkali ste, vykrajovali, spájali, modelovali zvieratká, kvetinky, či povedzme aj nábytok? Máte rôzne kreatívne nápady a chceli by ste ich pretvoriť do skutočnosti? Ozdobiť si podľa seba bytové doplnky, vytvoriť vlastné šperky, či spraviť odliatok vlastných rúk? Dnes sa dá vymodelovať takmer všetko, stačí si nájsť to svoje v čom budete vynikať.


Modelovanie z polymérových hmôt


Veľmi obľúbené je modelovanie z polymérových hmôt. Čo to vlastne je? Nuž je to jednoducho PVC (polyvinylchlorid) s pridanými gélmi, plnidlami, zmäkčovadlami, farbivami a živicami. Vďaka tomu umožňujú jednoduché modelovanie a zostanú mäkké až kým sa nezahrejú v elektrickej rúre pri teplote 110°C po dobu 30 min. Potom už svoj tvar ani farbu nezmenia. Modelovaniu polymérovými hmotami podľahli rôzni umelci, tvorcovia bábik, modelov, výtvarníci, či obyčajní hobbysti a dokonca aj deti. Môžete si z nich totiž vytvoriť všetko – náramky, prívesky, náušnice, ozdobiť rúčky na príbor, šálky, vytvoriť korálky, sponky, bytové doplnky a dokonca sa dajú aj zaliať krištáľovou živicou. Medzi najznámejšie polymérové hmoty patrí FIMO a Cernit. Vyberte si zo širokej škály farieb a druhov, vŕtajte, vyrezávajte, maľujte, brúste, leštite, zvíjajte jedna radosť. Je to zábava a umenie v jednom.


FIMO


Fimo hmota bola prvá farebná modelovacia hmota, ktorá už takmer 50 rokov umožňuje mladším aj starším rozvíjať svoju kreativitu. Ponúka asi najväčšie množstvo druhov a farieb, ktoré sa líšia v tuhosti respektíve jednoduchosti spracovania a dokážu zachovať aj najmenšie detaily pri vytváraní napr. valčekov alebo tyčiniek (tzv. canes). Dajú sa maľovať rôznymi farbami, sú odolné voči nárazu, môžu sa brúsiť, leštiť aj lakovať.


Cernit


Cernit je trošku tvrdší ako FIMO, po vypálení je pružnejší a niektoré farby pečením stmavnú. Táto modelovacia hmota je tiež veľmi obľúbená najmä pre svoje polopriehľadné a neónové odtiene.


Modelovacie hmoty schnúce na vzduchu


Kto nechce mať starosti s vypekaním hmôt, určite ocení modelovacie hmoty schnúce na vzduchu ako napríklad Fimo Air alebo Fimo Air Light. Tieto samoschnúce hmoty sa môžu farbiť ešte v surovom stave a nie je nutné ich strážiť a sledovať hmotu pri tuhnutí, prípadne je možné urýchliť ich čas tuhnutia fénom. Ich nevýhodou je nižšia farebná škála a nie sú odolné proti vode. Niektoré z nich je možné vysušiť aj v mikrovlnnej rúre.


Modelovanie z hliny


Nie keramickej hliny, ktorá sa používa na modelovanie hrnčekov na hrnčiarskom kruhu  Gedeo hlina alebo hlina Sculp dry od kórejskej značky Mungyo je vhodná najmä na modelovanie alebo tvorbu odtlačkov. Tvrdne na vzduchu a nemusí sa vypaľovať. Po kompletnom zaschnutí sa môže brúsiť, lepiť, lakovať aj maľovať. Skúste si spraviť odtlačok rúk alebo nôh vašich ratolestí, je to zábava a spomienka v jednom.


Odlievanie


Ak si chcete vytvoriť rôzne odliatky ako magnetky, dekorácie, reliéfy a ornamenty, sadra je na tento typ umenia ideálna. Nemyslíme totiž obyčajnú sadru, ktorá slúži na napravenie našich zlomených rúk alebo nôh  Na bežné odliatky slúži špeciálna ľahká sadra alebo modelovací prášok. Dá sa totiž maľovať, lakovať a ďalej zdobiť, brúsiť, či dokonca parfumovať. A aby toho nebolo málo, existujú aj špeciálne druhy, do ktorých patrí napríklad tvrdá, živicová sadra alebo sadra na reštaurovanie.


Nástroje a pomôcky


Bojíte sa ako si len s tými všetkými druhmi hmôt poradíte? Nebojte sa! Na trhu sú rôzne nástroje a pomôcky, ktoré Vás nenechajú v štichu. Napríklad silikónové a vytláčacie formy na FIMO hmotu sú skvelou pomôckou, s ktorou za moment vytvoríte rôzne dekorácie, zvieratká, sladkosti, anjelov či šperky. Stačí do tvarov nastriekať vodu, vytvarovať z hmoty guličku a vtláčať od stredu do krajov formy. Potom jednoducho hmotu s formy vyklopíte. Textúry zas vytvoria na povrchu hmoty vzorku, ktorú môžete ďalej použiť pre tvorenie. Vykrajovátka pozná zrejme každý, čo sa pokúšal aspoň raz upiecť vianočné koláčiky. Pre polymérové hmoty existujú aj špeciálne mini vykrajovačky na dozdobenie vašich projektov. Ďalej sem patria nože, ihlice na vyrezávanie rovnomerných dierok do korálikov, teplomer do rúry, strojčeky na rovnomerné vaľkanie hmôt a miešanie farieb (tzv. blendovanie), či vytváranie rôznych vzorov pomocou extrúderu, čo je špeciálny strojček na vytváranie rôznych vzorov z hmoty.


Efekty a ozdobovanie


No a na záver nesmieme zabudnúť naše výtvory patrične dozdobiť a dodať im šmrnc. Polymérové hmoty je možné napríklad pred zapečením pokryť tenkými plátkami metalickej (kovovej) fólie, ktoré sa vďaka pružnosti na povrchu jemne natrhajú a vyzerajú veľmi zaujímavo. Farebné prášky a púdre dodajú vašim projektom lesk. Sú vhodné na zvýraznenie reliéfu a štruktúry, ktorý vznikne na FIMO hmote. Lepšie je zdobiť hmotu pred pečením, napr. pridať trošku prášku do tekutého polyméru (Fimo liquid gel) a štetcom potrieť povrch. Hotové predmety je možné aj patinovať pomocou olejových farieb alebo špeciálnych voskových pást.
No čo, prepadnete modelovaniu aj vy?